Tytuł blogu jest trochę nieadekwatny, bo jego autor aktualnie próbuje przeżyć w Warszawie. Do Berlina stara się regularnie zaglądać
Blog > Komentarze do wpisu

Kosowo, a sprawa śląska

Czekałem z wpisem do wieczora, bo przeglądałem internet w poszukiwaniu pewnych reakcji na wczorajszy wyrok Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Uznał on, że Kosowo ogłaszając dwa lata temu niepodległość nie złamało prawa międzynarodowego. Chodziło mi o komentarze łączące tą sprawę z naszym śląskim podwórkiem. Czekałem, aż odezwie się jakiś mądrala i zaalarmuje, że orzeczenie MTS otwiera drogę do secesji Górnego Śląska.

Kilkanaście lat temu ilekroć podnoszono temat tzw. „odrębnej tożsamości Śląska” dyżurni publicyści natychmiast przestrzegali, że to może spowodować bałkanizację regionu. Bałkanizację, czyli oderwanie się regionu od Polski i wojnę domową, podczas której sąsiad zabija sąsiada.  Czyli, że będziemy mieli drugą Bośnię, albo Kosowo.

Śląski język, narodowość – były wówczas tematami tabu, którymi zajmowali się co najwyżej "oszołomy" pokroju Jerzego Gorzelika z RAŚ. Dyskusji nie było, lokalne media pisały o tych pomysłach w jeden słuszny sposób: negując je bez wchodzenia w dyskusję. Bo było jasne, kto Ślązakom, a właściwie Ślązakowcom płaci za sianie zamętu. BDV i BND.

Dziś Gorzelik, notabene wybitny historyk sztuki, sam awansował na dyżurnego intelektualistę z Górnego Śląska. Celu nie zrealizował, bo Śląskowi nie przywrócono autonomii, nie uznano narodu, a prace nad kodyfikacją śląskiego jakoś dziwnie się przeciągają. Ale o Śląsku jego tożsamości/odrębności i poplatanej historii w sposób otwarty się rozmawia.A groźby secesji? Po latach wyszło, że to tak wielki absurd , że nawet śląski PiS nie straszy śląskimi zdrajcami, którzy za niemieckie pieniądze chcieliby rozwieźć się z Macierzą.

Reakcje na sprawę Kosowa tylko to potwierdzają. Wprawdzie dwa lata temu, gdy Kosowo ogłosiło niepodległość, rządowa „Rossijskaja Gazieta” wróżyła, że niby to samo mogą zrobić Ślązacy. Te argumenty, zamiast podchwycić,  od razu u nas wyśmiano. Teraz nawet nieprzychylni MTS i Unii Europejskiej prawicowi publicyści piszą o możliwej secesji Kurdystanu, ale od Śląska trzymają się z daleka. I bardzo dobrze.

piątek, 23 lipca 2010, bartek.wielinski

Polecane wpisy

  • Kaddafi wystawia Merkel laurkę

    Do grona zwolenników rządu Angeli Merkel przyłączył się właśnie libijski dyktator Muammar Kaddafi. – Niemcy zajęli wobec nas bardzo dobrą pozycję. To Berl

  • Rzeczpospolita i komiksy

    Redaktor Krzysztof Feusette z „Rzeczpospolitej” postanowił zabrać głos w sprawie słynnego już komiksu o Chopinie. Temat ten już się zestarzał (zajmo

  • Fascynacji Rzepy cd.

    Wczoraj pisałem o tym jak to Bronisław Wildstein w „Rzeczpospolitej” odnalazł w III Rzeszy prekursorów gejowskiego zagrożenia i zarazem skuteczne sp

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2010/07/24 07:25:07
nie ma czegos takiego jak slazacy, to tylko zgermanizowani Polacy
-
2010/07/24 12:57:42
taa. a Polacy to zgermanizowani Rosjanie/ zruszczeni Niemcy (niepotrzebne skreslic)
-
bartoszcze
2010/07/24 13:37:46
Polacy to przecież potomkowie Polan-Wikingów i niemieckich osadników:-D
-
2010/07/24 15:20:07
Tak w temacie ;) znalezione na pewnym portalu społecznościowym
www.tinyurl.pl/?Aa4dSzNc
-
2010/07/26 07:40:59
Bartek! dla mnie nie jest sprawą życiowa dla Šląska tzw. AUTONOMIA Šląska - ale o wiele ważniejszą to sprawa Górnictwa śląskiego, kaj sie te ludzie zatrudniom po zamknieciu kopalń.
Jo przerobił 20 lot w górnictwie na Šląsku i 20 w Efie na róznych stanowiskach i znom sprawy śląskiego i BRD górnictwa od podszewki i jedno moga z 100% przekonaniem powiedzieć na Šląsku nie ma zasadniczo dobrego programu zamykania kopalń (patrz przekwalifikowanie gornictwa i gornikow w BRD) bez większych zgrzytów. Do tego nie jest przygotowana i nie przygotowuje się śląska gospodarka a w nawiasie polska a i tzw . Związkowcy też bedą mącić w gowach górnikow jak Rydzyk starym babkom i nie tylko babkom. Tom sprawom Šląska muszą sie zająć sami ślązacy bo Ci tam w Polsze nie majom pojęcia co sie pod ziemia waży. Nawet takie wielkie slazoki jak Kutz czy Smolorz czy nawet Wielinski zajmuja sie walkami podjazdowymi partii a ludzie tu mam na mysli SLAZACY umykajom im sie jakos spod piura czy klawiatury. I to by bylo na tyla Pyrsk Twoj stary Hanys!
-
2010/07/26 13:05:15
lewicowi publicyści nie piszą o secesji Kurdystanu?
to ci dopiero? tylko prawicowi ...
lewicowych publicystów nie obchodzi że uznanie Kosowa to prezent dla Putina ( może nie są tego w stanie pojąć)
-
2010/07/29 15:55:26
A jednak! ;D Na Rajmunda zawsze można liczyć www.super-nowa.pl/art.php?i=18809 ;)
-
2010/07/29 16:00:39
no to chopy, jo wsiadom do cuga, jestem u nos pod wieczór
Bierymy giwery i robimy ta irydenta. Skoro nas Rajmund zdemaskowoł nie ma na co czekoć
-
bartoszcze
2010/07/29 20:28:06
Herr Wielinsky, es geht nicht so! Plan jest, dopiero na Euro 2012 zacząć!! Keine giwera, aber szalik und vuvuzela!!!
-
2010/07/29 20:56:41
tak to ja się nie bawie :((
-
2010/07/30 00:07:30
Chciałem coś na poważnie napisać, ale otwarłem ponownie ten tekst Rajmunda i tak się uchachałem, że nie dam rady :D
Jako że jestem zorientowany dość dobrze, pucz odbędzie się nie podczas chorzowskich meczów ME 2012 (skąd Rajmund to wytrzasnął???). Plan przewiduje najbliższy wtorek 3 sierpnia podczas TdP, więc Bartoszu, wsiadej w tez cug, bier ta giwera i we wtorek sie trefimy na trybunie honorowej ;D
-
bartoszcze
2010/07/30 00:16:33
skąd Rajmund to wytrzasnął???

Widział to w swoim Flashforwardzie:-D

PS. Cug z Warszawy to chyba gibko bydzie?
-
adam81w
2010/08/03 19:16:19
Ja myślę, że oczywiście jakakolwiek separacja czy autonomia to absurd ale na zimne trzeba dmuchać. Działania ślązakowców na pewno nie idą w stronę polskiego patriotyzmu. Jak się często czyta to co ślązakowcy piszą to nie sposób się dziwić temu co napisał pan Rajmund. Każdy inteligentny człowiek przyzna, że to jest zagrożenie dla integralności terytorialnej Polski a RAŚ czy Śląskiemu Ruchowi Separatystycznemu na pewno na Polsce nie zależy. Jeżeli komuś zależy to widzi takie rzeczy.

PS Na szczęście dziś na TdP widać było wiele polskich flag. To cieszy choć z drugiej strony dziwi bo ponoć na Śląsku nie ma Polaków.
wyborcza.pl
Bartosz Wielinski

w "Gazecie" pisze o Niemczech i Austrii, w latach 2005 - 2009 korespondent GW w Berlinie, wcześniej, w oddziale GW w Katowicach, pisał o Polakach i Niemcach na Górnym Śląsku.

top | Agora SA | design by kate_mac | zmiany: autor