Tytuł blogu jest trochę nieadekwatny, bo jego autor aktualnie próbuje przeżyć w Warszawie. Do Berlina stara się regularnie zaglądać
Blog > Komentarze do wpisu

Nelly, odczep się od śląskiego

Tego nie można tak zostawić. Z potoku słów Nelly Rokity, która wczoraj była gościem Moniki Olejnik widzowie mogli wyłowić oświadczenie, że żona niedoszłego premiera z Krakowa uczy się języka śląskiego. Przypuszczam, że gdy Rokita powiedziała, że Olejnik to „szwarno dziołcha” w wielu śląskich domach telewidzom pootwierały się w kieszeniach noże, choć ich tam nie mieli.

Lingwistyczne zainteresowania Nelly Rokity to dla Ślązaków fatalna wiadomość. Po pierwsze robi językowi fatalną reklamę. Śląski to w końcu język porządnych, ciężko pracujących ludzi. Rokita mówiąca po ślasku po prostu im uwłacza.

Po drugie, posłanka PiS jest jedną z tych nieporadnych osób, które za co się wezmą, to schrzanią. Boję się, że po  jej wczorajszym wyznaniu, nad językiem śląskim zawiśnie klątwa. Wszelkie próby jego rozpropagowania, które podejmują nasze śląskie autorytety z K. Kutzem na czele,  spełzną na niczym.

Dlatego apeluję: Nelly Rokito, odczep się od śląskiego. Chiński to też ciekawy język. A jak nim można zaszpanować w TV!

czwartek, 08 lipca 2010, bartek.wielinski

Polecane wpisy

  • Kaddafi wystawia Merkel laurkę

    Do grona zwolenników rządu Angeli Merkel przyłączył się właśnie libijski dyktator Muammar Kaddafi. – Niemcy zajęli wobec nas bardzo dobrą pozycję. To Berl

  • Rzeczpospolita i komiksy

    Redaktor Krzysztof Feusette z „Rzeczpospolitej” postanowił zabrać głos w sprawie słynnego już komiksu o Chopinie. Temat ten już się zestarzał (zajmo

  • Fascynacji Rzepy cd.

    Wczoraj pisałem o tym jak to Bronisław Wildstein w „Rzeczpospolitej” odnalazł w III Rzeszy prekursorów gejowskiego zagrożenia i zarazem skuteczne sp

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2010/07/08 19:09:03
Bardzo trafna "diagnoza" pani Nelly! Ja mieszkam w Łowickiem już ponad 60 lat, ale już nie odważył bym się mówić tutejszą gwarą. Co innego jest z rdzennymi mieszkańcami tego regionu. Wracając do p. Nelly: to nawiedzona Fiona, taka flądra wśród... piskorzy! Pozdrawiam
-
2010/07/08 19:21:15
Mnie uczono,że jest gwara śląska skąd u licha wytrzasnąłeś "język śląski" czyżby zgubny wpływ Nelli?
-
2010/07/08 19:39:52
Ona nie potrafi, jak się przyczepi to koniec.
-
nudniejszy
2010/07/08 20:27:59
Zasadniczo nie odmawiałbym nikomu prawa do nauki. Ale z tą panią problem jest taki, że ona będzie korzystała z naszej pięknej śląskiej mowy w przestrzeni publicznej.

Już fakt że pani Rokita robi Niemcom krecią robotę (wierzcie mi, w Niemczech takiej pofyrtanej osoby ze świecą szukać), teraz jeszcze chce szerzyć swoje mądrości po śląsku... czy Jaś-Marysia nie mógłby jej powstrzymać?
-
2010/07/08 23:03:59
Bardzo podoba mi się określenie "nieporadna" :) Muszę je sobie wpisać do słownika poprawności językowej, jako użyteczne i bezpieczne. Zazwyczaj używam, jak na Ślązaczkę przystało, słów bardziej dosadnych.
-
2010/07/09 12:50:38
@podhajce: w wolnej Polsce nie ma gwary jest język
@avianca : ja też, ale tu trzeba sie hamować %$&%&$
-
bartoszcze
2010/07/09 13:31:06
@podhajce
Status śląskiego jest sporny. Terminu "gwara" używają już tylko zatwardziali konserwatyści, z kalką odciśniętą w zwojach mózgowych, językoznawcy debatują raczej, że jeszcze jest to tylko dialekt, czy może już odrębny język. Uchwalenie nowelizacji ustawy o mniejszościach i języku regionalnym, może ten spór, powiedzmy, rozstrzygnąć.

@avianca&bartek
A kere slonske suowo bouoby richtig lepsze?:)
-
2010/07/09 20:17:10
Należy uszanować fakt, że kretynka bełkocąca bzdury w trzech językach na raz jest bardziej medialna od osoby wyrażającej się spójnie, zbornie i na temat.
-
2010/07/10 07:22:05
Dyskutanty pieronskie (wedle mie to jest komplement) przeca lonej ino oto chodzilo, zeby reklamy kolo siebie zrobic. A tak po prowdzie nie trza zwracac uwagi na takigo pofyrtanca co richticznie nie godo poprawnie zodnom sprachom. Lod poprostu babski niewypal albo lepiej "biskajsko ryczaco 40-stka! Pyrsk Wasz stary Hanys
-
2010/07/10 18:49:53
myślę że słowo " idiotka" nas pogodzi , niezależnie z którego języka , czy też gwary pochodzi
wyborcza.pl
Bartosz Wielinski

w "Gazecie" pisze o Niemczech i Austrii, w latach 2005 - 2009 korespondent GW w Berlinie, wcześniej, w oddziale GW w Katowicach, pisał o Polakach i Niemcach na Górnym Śląsku.

top | Agora SA | design by kate_mac | zmiany: autor