Tytuł blogu jest trochę nieadekwatny, bo jego autor aktualnie próbuje przeżyć w Warszawie. Do Berlina stara się regularnie zaglądać
Blog > Komentarze do wpisu

Bojkotuję Lecha

Jestem zażenowany tym, co dziś zrobiła Kompania Piwowarska. Wystarczyło,  by dwaj etatowi krzykacze PiS zarzucili jej, że kala cześć zmarłego prezydenta i wezwali do bojkotu, a koncern podkulił ogon i zaczął przepraszać.

Poszło o hasło reklamowe piwa Lech:  Zimny Lech, które wywieszono pod Wawelem. Zdaniem pisowskiego duetu to kpina z pochowanego na zamku Lecha Kaczyńskiego.  Młodszy członek duetu wezwał nawet do bojkotu produktów koncernu.

Rano byłem przekonany, że krzykacze i ich akcja bojkotu zostanie po prostu wyśmiana.

Stawianie zarzutu, że reklamowanie marki popularnego od lat piwa ma na celu obrazę zmarłej głowy państwa jest absurdem. Nie mam wątpliwości, że atak pisowskiego duetu miał na celu nie walkę o honor Lecha Kaczyńskiego, tylko o ściągnięcie na siebie uwagi w środku sezonu ogórkowego. Tym bardziej, że  akcje obydwu w partii mają niskie notowania.

Kompania Piwowarska stchórzyła. Nie wiem czy zdają sobie sprawę ze skutków swojego kroku. Za tydzień, gdy kurz opadnie krzykacze zażądają zapewne zmianę marki Lech na Lach albo Mech, bo w końcu nazwa piwa (bez względu na to czy jest ciepłe czy zimne) nie może nawiązywać do imienia zmarłego. A później założą społeczny komitet, który będzie sprawdzał czy reklamy innych koncernów nie naruszają dobrego imienia Lecha Kaczyńskiego. Już wyobrażam sobie listę słów, których używani e będzie zabronione.

To jednak nie mój problem. Nie podoba mi się jednak to, że w Polsce nieustannie trwa żałoba po zmarłym prezydencie i choć nie był postacią świętą, powoli przeradza się w jego kult . Oburza mnie to, że byle poseł, pozwala sobie cenzurować slogany reklamowe.  Kompanii Piwowarskiej jest jak widać wszystko jedno.  Byle tylko nikt już nie krzyczał

Dlatego Lecha więcej już nie kupię

poniedziałek, 02 sierpnia 2010, bartek.wielinski

Polecane wpisy

  • Kaddafi wystawia Merkel laurkę

    Do grona zwolenników rządu Angeli Merkel przyłączył się właśnie libijski dyktator Muammar Kaddafi. – Niemcy zajęli wobec nas bardzo dobrą pozycję. To Berl

  • Rzeczpospolita i komiksy

    Redaktor Krzysztof Feusette z „Rzeczpospolitej” postanowił zabrać głos w sprawie słynnego już komiksu o Chopinie. Temat ten już się zestarzał (zajmo

  • Fascynacji Rzepy cd.

    Wczoraj pisałem o tym jak to Bronisław Wildstein w „Rzeczpospolitej” odnalazł w III Rzeszy prekursorów gejowskiego zagrożenia i zarazem skuteczne sp

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
vontrompka
2010/08/02 20:09:24
jest trochę inaczej - KP twierdzi, że właśnie (z końcem lipca) i tak wygasł im kontrakt na płachtę; ale jeśli tak jest faktycznie, to po co te przeprosiny?...
-
2010/08/02 20:09:38
Ja też się przyłączam do bojkotu "Lecha", ale nie z tego powodu że się wystraszył tych pisowskich krzykaczy tylko dlatego - że po co łazili po Wawel.
-
2010/08/02 23:42:38
Ja natomiast bojkotuje KP za to, ze wystraszyli sie PISokrzykaczy. Mam dosc tego kultu Stalina ... oops przepraszam kultu Kaczynskiego i namawiam wszystkich, ktorych do rozstroju zoladka doprowadza to co wyprawiaja krzykacze PISowscy w zwiazku ze smiercia ich kultowego prezydenta aby bojkotowali wszystkich ktorzy ulegna tejj PISowskiej nagonce. Zatem bojkotujmy piwo Lech ja w kazdym razie bede to rozil wraz ze swoimi znajomymi i zawsze bede zwracal uwage podczas "popijania" piwka aby tym piwkiem nie byl produkt KP. Zobaczymy na czym wiecej straca.
-
2010/08/03 00:05:34
czy Pan kpi, czy o drogę pyta? chodziło przecież o konkretne (i podjęte świadomie) działanie firmy wespół z firmą reklamową, tj. wywieszenie dużego baneru na wprpst Wawelu, a nie hasło jako takie.
-
2010/08/03 07:04:39
Ja uwazam Lecha za pomyje i nie widze potrzeby reklamy pomyj w swiecie Zywca i Tyskiego-nawet TATRY sa lepsze.Co wolno przy Wawelu i co nie wolno zapytajcie
Nekrofila Bartoszewskiego lub filuta specjalisty od pogrzebow Wajdy-zniczopalcy.
-
marzatela
2010/08/03 07:34:44
Cóż, jeśli chodzi o Lecha - to znam innego, znacznie bardziej w świecie znanego.
I mam dość terroryzmu politycznego uprawianego przez PiS i jego wyznawców. Czy my wszyscy naprawdę musimy się godzić na zawłaszczanie całej przestrzeni publicznej przez jedynie słuszną ideę?
-
2010/08/03 08:36:56
Lech to substytut piwa, dlatego należy go bojkotować. Wszędzie. Szkoda zdrowia na coś takiego, zresztą inne wyroby tej firmy: Tyskie, Żubr to też mieszanina diabli widzą czego.
Ze zdrowym napojem jakim jest warzone piwo wymienione produkty nie mają nic wspólnego. RJK
-
cmoscmos
2010/08/03 21:59:05
Przecież oczywistą oczywistością jest, że za zamachem na prezydenckiego Tu-154 stoi firma "Lech Browary Wielkopolski". Najlepszym dowodem na to jest fakt, że hasło "Zimny Lech" pojawiło się jeszcze przed zamachem. Dlaczego nikt dotąd tego nie zauważył?
-
2010/08/04 10:03:19
Babcie z kółka różańcowego wygrały z państwem polskim, prezydent Komorowski i premier Tusk nie mogą sobie poradzić z tymi paniami, jak z tymi paniami nie mogą sobie poradzić to jak tu myśleć o reformie państwa?
-
2010/08/07 12:08:53
Bo ja wiem. Pełen szacun dla marketingoidów z kampanii piwowarskiej. Udało im się zrobić reklamę o ogromnym zasięgu rączkami/ustami paru nawiedzonych ludków (których w Polsce ostatnio przybywa, a lato kurde nie było wcale takie gorące). Założę się, że sami podsycili nastroje pod koniec kampanii reklamowej.

A że przeprosili - lepiej by nic nie mówili? Ludzie różnie myślą i różnie funkcjonują, trzeba to wziąć pod uwagę. Był taki film - "Władcy marionetek" Siekierskiego. Tam człowiek któremu przeszczepili płuco-serce prosił europosła Ziobro by ten przeprosił z to że jego wypowiedzi doprowadziły do ogromnego spadku przeszczepów nierodzinnych w Polsce... I powiem - fatalnie wyglądał ten Ziobro - miotał się jak piskorz i robił wszystko by nie przepraszać. Ja wiem, że to kuriozalne by porównywać Lecha na wawelu z Lechem z reklamy - ale ludzie różnie myślą i różnie funkcjonują.
-
2010/08/10 12:09:00
Gdybyśmy żyli w państwie prawa, to problem nie istniałby. Tak jednak nie jest. Z jednej strony mamy rozgłośnię radiową/stację telewizyjną/uczelnię na którą "nie ma mocnych". Przecież powszechnie wiadomo, że jakkolwiek jest podmiotem gospodarczym, to nie podlega żadnym kontrolom i jest w swoich działaniach bezkarna. Z drugiej strony natomiast firmę piwowarską, która wie, że może zostać jeśli nie zniszczona, to "skopana" przez nagminne kontrole itp. działania w wykonaniu tego samego układu, który troszczy się o bezkarność tamtej firmy. Nie martwi mnie pan Jarosław, lecz ci którzy się z nim (a więc i jego sposobem myślenia i działania) utożsamiają. Rozejrzyjcie się wokoło. Twardy elektorat wodza, czyli 25-30% małych równie zawistnych i mściwych ludzików, jest wokół was i stosuje z cicha te same metody jak ich wódz jątrząc, szczując i podżegając w waszym środowisku.
Ja podzielam decyzję firmy i popieram ich nową reklamę napoju energetyzującego.
wyborcza.pl
Bartosz Wielinski

w "Gazecie" pisze o Niemczech i Austrii, w latach 2005 - 2009 korespondent GW w Berlinie, wcześniej, w oddziale GW w Katowicach, pisał o Polakach i Niemcach na Górnym Śląsku.

top | Agora SA | design by kate_mac | zmiany: autor