Tytuł blogu jest trochę nieadekwatny, bo jego autor aktualnie próbuje przeżyć w Warszawie. Do Berlina stara się regularnie zaglądać
Blog > Komentarze do wpisu

O jaką wojnę chodzi Erice Steinbach ?

- Polska już w 1933 r. szykowała się do wojny - mówiła  Erika Steinbach, szefowa Związku Wypędzonych (BDV) na posiedzeniu zarządu frakcji CDU . W ten sposób broniła swoich kolegów ze BDV, którzy twierdzili, że Polska również ponosi winę za wybuch drugiej wojny światowej, bo wiosną 1939 r. przygotowywała się do ataku na III Rzeszę. Za te wypowiedzi na popleczników Steinbach spadły już gromy. Teraz, gdy wypowiedź Steinbach upublicznił media, szefową Związku Wypędzonych czeka to samo. Szefowa BDV kolejny raz podpadła też kanclerz Angeli Merkel. Tym bardziej, że na tym samym spotkaniu skrytykowała kanclerz za zruganie Thilo Sarrazina, bankiera-rasisty, który twierdzi, że imigranci są genetycznie obciążeni lenistwem i niską inteligencją.

Steinbach swego czasu jako dowód na polskie złe zamiary wobec Niemców używała bliżej nieokreślonej przedwojennej pocztówki, na której widniały granice Polski sięgające Odry i Nysy. Teraz mówi o konkretnych przygotowaniach do wojny. Ma całkowitą rację.

W 1933 r. Józef Piłsudski planował wojnę prewencyjną przeciwko Adolfowi Hitlerowi, który właśnie przejął w Niemczech pełnię władzy i zapowiedział zerwanie z wersalskim podziałem Europy. Piłsudski jako jeden z pierwszych polityków Europy dostrzegł, że Hitler nie jest klaunem, a realnym zagrożeniem. Do pomysłu policyjnej wyprawy na Berlin nie udało mu się jednak przekonać Francji. Dlatego projekt upadł.

Szkoda tylko, że Steinbach nie zadała sobie intelektualnego wysiłku i nie zastanowiła się, jak wyglądałby świat, gdyby tak jak chciał Piłsudski, w 1933 r. narodowy socjalizm zduszono w zarodku.

czwartek, 09 września 2010, bartek.wielinski

Polecane wpisy

  • Kaddafi wystawia Merkel laurkę

    Do grona zwolenników rządu Angeli Merkel przyłączył się właśnie libijski dyktator Muammar Kaddafi. – Niemcy zajęli wobec nas bardzo dobrą pozycję. To Berl

  • Rzeczpospolita i komiksy

    Redaktor Krzysztof Feusette z „Rzeczpospolitej” postanowił zabrać głos w sprawie słynnego już komiksu o Chopinie. Temat ten już się zestarzał (zajmo

  • Fascynacji Rzepy cd.

    Wczoraj pisałem o tym jak to Bronisław Wildstein w „Rzeczpospolitej” odnalazł w III Rzeszy prekursorów gejowskiego zagrożenia i zarazem skuteczne sp

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2010/09/09 18:54:01
No jak to jaki byłby świat. Z punktu widzenia p. Steinbach żaden, bo by się po prostu nie urodziła. I ten wniosek polecam wszelkim miłośnikom historii alternatywnej.
-
bartoszcze
2010/09/10 14:10:33
No właśnie byłem przekonany, że coś o Erysi napiszesz:)
-
2010/09/11 09:46:35
Dla uzupełnienia obrazu dodam, że był to jeden z kilku (nastu?) projektów wojny prewencyjnej z tego okresu.

- w 1934 premier Belgii sugerował zaatakowanie Niemiec w rozmowach z Francją. Francja odmawia. Prawdopodobnie z tych samych powodów co Piłsudskiemu - armia francuska była w fatalnym stanie w tym okresie (krótki okres słuzby wojskowej przekładał się na niskie stany liczebne i niewielkie kadry niezbędne podczas mobilizacji), a Niemców i poparcie dla Hitlera zdecydowanie przeceniano.

- w 1936 Polska deklaruje, że wesprze ewentualną interwencję zbrojną po remilitaryzacji Nadrenii. Francja nic nie robi ( w zasadzie dopiero wtedy rozpoczęła modernizacje sił zbrojnych). ZSRR ostrzega Polskę przed zaatakowaniem Prus Wschodnich grożąc interwencją,

- w 1938 Beck sugeruje (wg m.in. Namiera), że Polska jest gotowa interweniować w razie wojny francusko-niemieckiej w obronie Czechosłowacji. Prawdopodobnie ceną za polskie poparcie byłoby Zaolzie.

- gdzieś w międzyczasie padają propozycje o wojnie prewencyjnej przeciwko ZSRR - postuluje to m.in. Mannerheim, ukraińskie i gruzińskie środowiska emigracyjne i wojskowe w Polsce (była to znacząca siła działająca w ramach ruchu prometejskiego pod patronatem Piłsudskiego, również militarnie), a i Piłsudski rozważa taką mozliwość w latach 1930-33 ze względu na masowe ucieczki ludności ukraińskiej do Polski podczas Hołodomoru (mimo paktu o nieagresji z 1932),

Ogólnie mogłoby być ciekawie gdyby chociaż jeden z tych pomysłów wypalił.
A co do tej pani to ciesze się, że objawia swoje prawdziwe poglądy a jej wypowiedzi traktowane są szyderstwami na jakie zasługuje.

To mówię ja obywatel kondominium.

Pozdrawiam
-
2010/09/16 16:10:28
Erikę Steinbach nie do PIS-u,ale w pisdu.
-
2010/09/29 23:18:37
Drogi Panie Bartoszu,

Pilsudski przebakiwal cos o wojnie prewencyjnej nie dlatego, ze podejrzewal, ze AH to taki gagatek i potencjalny ludobojca, tylko poniewaz obiecywal sobie zbicie na tym interesu (Gorny Slask i Gdansk). Zreszta w Berezie Kartuskiej sam zademonstrowal, jak urzadzac obozy koncentracyjne.

-
2010/10/14 11:10:24
@cehaem: jak nisko trzeba upaść by porównywać Bereze do kacetu...
wyborcza.pl
Bartosz Wielinski

w "Gazecie" pisze o Niemczech i Austrii, w latach 2005 - 2009 korespondent GW w Berlinie, wcześniej, w oddziale GW w Katowicach, pisał o Polakach i Niemcach na Górnym Śląsku.

top | Agora SA | design by kate_mac | zmiany: autor