Tytuł blogu jest trochę nieadekwatny, bo jego autor aktualnie próbuje przeżyć w Warszawie. Do Berlina stara się regularnie zaglądać
Blog > Komentarze do wpisu

Fascynacji Rzepy cd.

Wczoraj pisałem o tym jak to Bronisław Wildstein w „Rzeczpospolitej” odnalazł w III Rzeszy prekursorów gejowskiego zagrożenia i zarazem skuteczne sposoby na rozprawę z tym problemem.  Dziś autorzy „Rzeczpospolitej” postanowili odpowiedzieć.  Kilka godzin temu na czołówce swojego portalu wybili nawet moje imię i nazwisko. Taka atencja szczerze mnie zdziwiła.

Nie zdziwiło mnie jednak to, że red. Wildstein nie zabrał głosu w sprawie i na pomoc wezwał red. Semkę.  Stara zagrywka, sięgali po nią moi koledzy jeszcze w czasach piaskownicy.

Nie zdziwiło mnie też, że red Semka zaczął swój wywód odkrywczym zarzutem, że „najpierw piszę potem myślę”. Wszak red. Semka tylko pisze.

Nie zdziwiło mnie również to, że red Semka nie raczył odpowiedzieć, dlaczego jego redakcyjny kolega  w ogóle sięgnął po przykłady rodem z III Rzeszy, by zilustrować spór o tolerancję seksualną we współczesnej Polsce. Zamiast tego nazwał mnie antysemitą.

Dziwi mnie jednak to, że red. Semka ubierając się w szaty eksperta od Niemiec pozwala sobie pouczać czytelników, że „fakt bycia ofiarą III Rzeszy sam z siebie nie jest przepustką do statusu politycznego wzorca”.

- „W III Rzeszy masowo prześladowano komunistów, a jednak Niemcy szanując indywidualne cierpienia członków KPD pamiętają, że gdyby w 1933 roku do władzy doszli nie naziści, a bojówkarze spod znaku sierpa i młota, stosowaliby wobec swoich przeciwników z demokratycznej opozycji równie bezwzględne metody jak gestapowcy. To dlatego w tylu miastach byłej NRD - choć nie we wszystkich – Ernst Thälmann, lider KPD jako patron ulic czy szkół został zastąpiony przez innych demokratycznych patronów” – pisze red. Semka.

Wystarczyłoby jednak skorzystać z internetu, by odkryć, że plac Thälmanna jest nawet w zachodnioniemieckim Hamburgu, (z którego notabene pochodził i gdzie próbował wzniecić robotnicze powstanie). A jeżeli gdzieś w byłym NRD faktycznie przemianowano ulicę Thälmanna, to nie ze względu na jego działalność w KPD i jego plany przejęcia władzy, tylko przez sposób, w jaki obchodziła się z nim enerdowska propaganda. Był w końcu dla niej jednym z głównych bohaterów.

Zresztą wystarczyłby rzut oka na mapę Berlina.  Na ulicach stolicy Niemiec i okolicy KPD trzyma się mocno. I nie tylko tam. Niemcy jakoś nie za bardzo martwią się  tym, co by się działo gdyby w latach 30. to komuniści przejęli władzę. Red. Semka robi to za nich.

środa, 13 października 2010, bartek.wielinski

Polecane wpisy

  • Kaddafi wystawia Merkel laurkę

    Do grona zwolenników rządu Angeli Merkel przyłączył się właśnie libijski dyktator Muammar Kaddafi. – Niemcy zajęli wobec nas bardzo dobrą pozycję. To Berl

  • O jaką wojnę chodzi Erice Steinbach ?

    - Polska już w 1933 r. szykowała się do wojny - mówiła Erika Steinbach, szefowa Związku Wypędzonych (BDV) na posiedzeniu zarządu frakcji CDU . W ten sposób bron

  • Bojkotuję Lecha

    Jestem zażenowany tym, co dziś zrobiła Kompania Piwowarska. Wystarczyło, by dwaj etatowi krzykacze PiS zarzucili jej, że kala cześć zmarłego prezydenta i wezwal

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
bartoszcze
2010/10/13 19:50:29
Wildstein zszedł do poziomu prawa Godwina, a Semka, coż, szef każe..
-
2010/10/13 22:34:53
"Niemcy jakoś nie za bardzo martwią się tym, co by się działo gdyby w latach 30. to komuniści przejęli władzę. Red. Semka robi to za nich"

Nieczesto zdarza mi sie zgadzac z red Semka ale tutaj go jednak bede bronil.
Bo co by sie dzialo gdyby zamiast hitlerowcow wladze w Niemczech przejeli komunisci to wie przecietnie rozgarniety czlowiek myslacy i tu Semka ma racje.
Natomiast to ze Niemcy sie nad tym nie zastanawiaja 80 lat pozniej to mnie nie dziwi bo kto zastanawia sie dzisiaj co bylo 80 lat temu ... niestety, tacy sa ludzie. A szkoda bo zastanawiac sie wszyscy powinni jak najczesciej. Nad przeszloscia rowniez.
-
2010/10/14 07:47:29
A dlaczego redaktor Semka? Dla wielu to tylko reduktor Semka. On jest imponujący, ale tylko posturą fizyczną.
-
2010/10/14 08:29:42
To już jest jednak zbyt odjechane nawet jak na asów z Rzepy. Rozważania na temat hipotetycznych zbrodni komunistów, które tamci z pewnością by popełnili gdyby naziści ich w porę nie załatwili powodują u mnie przepalenie bezpiecznika absurdu.
-
2010/10/14 08:51:01
qwestmp
masz stuprocentową pewność, że komuniści rozpętaliby holokaust, drugą wojnę światową itd.?
-
2010/10/14 10:09:09
Oj, panie Wieliński. Ja rozumiem, że odpowiedzieć trzeba. Ale żeby aż tak nie na temat?
-
bartoszcze
2010/10/14 11:12:01
co by sie dzialo gdyby zamiast hitlerowcow wladze w Niemczech przejeli komunisci

No cóż by się działo:
"Za rządów Stalina jednak homoseksualizm stał się tematem tabu. Homoseksualistów zmuszano do małżeństwa, jeśli chcieli zająć wysokie stanowisko w rządzie lub partii. W 1933 roku Stalin zatwierdził nowy kodeks karny przewidujący karę 5 lat ciężkich robót za seks z osobą tej samej płci. Kontakty homoseksualne uznawano za przestępstwo przeciw państwu tej samej rangi, co szpiegostwo. Po odwilży w 1956 roku, w ramach psychiatrii represyjnej, gejów i lesbijki umieszczano w zakładach zamkniętych, gdzie często byli poddawani bolesnym terapiom z użyciem elektrowstrząsów i środków psychotropowych."
-
stojlu
2011/01/06 23:09:24
Hej!

Bardzo podoba mi się Twój blog. Zapraszam na stworzoną przeze mnie stronę powrotnik.eu/.

Powrotnik.eu to miejsce łączące polskich emigrantów. Każdy może tam zamieścić swój własny tekst i zdjęcia dzieląc się z innymi swoimi wrażeniami z pobytu na emigracji i nie tylko. Mam nadzieję, że będzie to interesujące doświadczenie!

Pozdrawiam noworocznie z Dublina

Łukasz
wyborcza.pl
Bartosz Wielinski

w "Gazecie" pisze o Niemczech i Austrii, w latach 2005 - 2009 korespondent GW w Berlinie, wcześniej, w oddziale GW w Katowicach, pisał o Polakach i Niemcach na Górnym Śląsku.

top | Agora SA | design by kate_mac | zmiany: autor